TAVA DONDURMA HAKKINDA

tava dondurma

2014 yılından başlayarak, ülkemizde ve dünyada Tayland Dondurması olarak bilinen, Tava Dondurma – Rulo Dondurma makineleri imalatı yapmakta ve ICE FRUTTI markası olarak, bayilikler vermekteyiz. 2015 ve 2018 yılları arasında, toplamda 7 kez uluslararası fuarlara katılarak, bu ürünün ülkemizde tanıtılmasında öncülük etmiş bulunmaktayız.

Tava Dondurma http://www.tavadondurma.com/ürünler 2016 – 2017 yıllarında toplam 15 ülkeye ( Afganistan – Almanya – Arnavutluk – Cezayir – Gürcistan – Hollanda – Irak – İngiltere – iran – irlanda – Kanada – Katar – Makedonya – Mozambik – S. Arabistan ) Tava Dondurma makineleri ve ürünlerimizi göndermenin, gururunu yaşamaktayız.

Hedefimiz, gelecek yıllarda ürünlerimizi daha fazla ülkeye göndermek,  uluslararası, bilinen ve tercih edilen bir marka olmaya çalışmak.

ÜLKEMİZDE TAVA DONDURMA SERÜVENİ

Türkiye de 2008 yılında Veysel KAYAR isimli soğutmacı meslektaşımız, tarafından, ilk kez makinesi yapılarak başlamıştır.

Veysel KAYAR ve girişimci Okan ESEN ile birlikte BİR FİKRİN Mİ VAR, TV programına katılarak, tanıtımı yapılmıştır.

Ülkemizde bu ürünün henüz bilinmemesi, yeterince tanıtım yapılamaması ve çeşitli nedenlerden dolayı, maalesef proje terk edilmiştir.

Yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgilere göre, ikinci girişim, 2013 yılında Kayseri de, İpek saray AVM de olmuştur.

Maalesef bu girişimci arkadaşımızda, daha sonra bırakmak zorunda kalmıştır.

Son bir kaç yıldır medyada, “Türkiye de ilk kez”,  ve benzeri ifadeler ile, Tava Dondurma’nın, kendileri tarafından yapıldığını söyleyen insanların, ifadelerinin aslı yoktur.

Türkiye de, ilk kez yapanlar ( bizim araştırmamıza göre ) yukarıdaki girişimcilerdir.

Biz ARSONİ SOĞUTMA olarak, bir müşterimizin talebi üzerine, ( ne olduğunu bilmeden ) 2014 yılında, ilk makineyi yaptık.

Ürünün ilgi çekiciliği, lezzetli ve sağlıklı,Türkiye de yeni olması, henüz bir marka olmaması, sebebi ile, bu iş üzerinde yoğunlaşmaya karar verip, 19.11.2014 yılında TPE’e başvurarak, ice frutti markasını oluşturduk.

Daha sonra, bu ürünü konsept haline getirerek Türkiye de ilk kez, 25 – 28 Şubat 2015  tarihlerinde Antalya da,  Anfaş Food Product  Fuarına katılarak, tanıtımını yaptık.

2015 ve 2016 yıllarından sonra bu sektöre girenler, kendilerinin ilk olduğunu iddia etmekte, hatta birileri Faydalı Model Belgesi, birileri, Endüstriyel Tasarım Tescili alıp, bu belgelere atıf yaparak, kendilerinin Patent’i olduğunu, başkasının bunu yapamayacağını ve benzeri söylemler ile, bu işi yapmak isteyen girişimcileri, yanlış bilgilendirmekte, korkutmakta ve ücret talep etmektedirler.

Bir ürünün buluş olması, patent alması için, daha önce yapılmamış, kamu’ya sunulmamış olması veya, mevcut yapılan, bilinen, soğutma tekniklerinden, daha başka bir teknik ile, yapılması gerekmektedir.

Bu şartları karşıladığı takdirde patent ile korunur.

Adı üzerinde Tayland Dondurma olarak, uzun yıllardır Tayland da yapıldığı, kamu’ya sunulduğu için, dünyanın hiçbir yerinde, bu ürün için, patent almak imkansızdır. Faydalı Model Belgesinin’de, aynı şekilde, hiçbir geçerliliği yoktur.

Tasarım Tescil Belgesi veya Endüstriyel Tasarım belgesi sahibi olanlar ise, belge aldıkları, ürün veya makinenin, bir başkası tarafından, Tava hariç, görünen her yönü ile, birebir aynısı yapılır ise, hak talep edebilirler.

Hangi Tasarımlar Tescil Edilemez

  • *Bir teknik fonksiyon içeren tasarımlarda tasarımcıya başka bir seçenek bırakmayan tasarımlar (tekerleğin yuvarlaklığı gibi)
  • Yani ilgili kanun diyor ki, Tava Dondurma ve benzerleri, teknik olarak, ancak tava tabir ettiğimiz bir zeminde yapılabilir, bir kişinin Kare, Yuvarlak, Üçgen, Diktörtgen, Beşgen bir tasarım, makine yapıp, tescil ettirip, bunu başkası yapamaz diyemez, çünkü bu ürün başka şekilde yapılamadığı için, tescil edilemez.